Presse & Medien

Inženjer, mašinovođa i fan EuroDuala: 3 pitanja za Lorenu Matejaš iz Rail&Sea!

Lorena, bila si jedna od prvih mašinovođkoji je vozio EuroDual na Balkanu. Kako ste dobili priliku da budete vozač EuroDuala na probnim vožnjama na Balkanu?

Budući da tvrtka Rail and Sea uspješno surađuje sa tvrtkom ELP, povjeren nam je zadatak da svojim sudjelovanjem približimo Stadler Eurodual istočnoeuropskim željeznicama.Moram  priznati da sam se osjećala poćašćeno zadatkom da dio svoga znanja stečenog kao strojovođa upotpunim još jednom  lokomotivom  koja je svojim sistemom nova u ovom dijelu Europe i koja je u čast ovim prostorima nazvana Leteći Balkanac.

Naša obuka nas je odvela u Valensiju, glavnu tvornicu lokomotiva Stadler. Tamo smo iz prve ruke pogledali mjesto rođenja ovih lokomotiva, dajući nam priliku da uočimo snagu lokomotive, svestranost i prilagodljivost različitim željezničkim sistemima – argumente koji su ključni za različite uslove širom Slovenije, Hrvatske i Srbije. Bili smo u mogućnosti da shvatimo logiku dizajna, usavršavanu kroz godine razvoja.

Tim iz Stadlera dao je sve od sebe da dobijemo odgovore i objašnjenje na sva naša pitanja. Smatram da je posebno uzbudljivo što smo dobili priliku da testiramo kako se moćni EuroDual ponaša na pruzi u samoj fabrici i šta svaki mašinovođa posebno voli, kada u svojim rukama osetite snagu koja je dostupna. Već tamo me je EuroDual iznenadio svojom snagom, mogućnostima i lakoćom pripreme i vožnje.

Kakvi su bili vašprvi utisci lokomotivi EuroDual, kakvo je bilo vašiskustvo tokom probnih vožnji uSloveniji, Hrvatskoj Srbiji?

Ubrzo nakon naše obuke u Valensiji i Berlinu, gdje smo, zajedno sa našim kolegama iz Slovenije, certificirani zaupravljanje EuroDualom, lokomotiva je stigla do Slovenije i Hrvatske. Da li vam je poznat miris novog automobila? Tajfantastičan osjećaj me dočekao kada sam prvi put ušla u vozačku kabinu. Lokomotiva sa svojih 6 osovina i impozantne veličine i težine od 23 metra i 123 tone, predstavlja pravog malog diva. Testiranje lokomotive u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji pruža nam mogućnost rada lokomotive u različitim uslovima i korištenjem svih raspoloživih vučnih sistema; 15kV u Jesenicama, diesel moda u Sloveniji, 25kV u Hrvatskoj i Srbiji.

Pokretanje dizel motora za samo vuču je izuzetno pojednostavljeno i pogodno u svim uslovima kada se ukaže potreba. To je vrlo praktično u Hrvatskoj gdje nisu sve željeznice elektrificirane. Dizel motor izbjegava gubljenje dragocjenog vremena na zamjenu lokomotiva. Moram priznati da sam uživala u otkrivanju snagu i mogućnosti vožnje. Tim koji je učestvovao u testiranju pokazao se veoma profesionalnim. Oni su obavljali većinu obaveza i proširili krug navijača EuroDual-a na šire područje. Ne moram vam ni reći kako je skupiti ljubitelje lokomotiva i ostaviti ih da uživaju i istražuju.Osjećaj je jednostavno fantastičan.

Vidite li potencijal za korištenje 6-osovinskih lokomotiva na području jugoistočne Evrope?

Sa svojom snagom od 6,2 MW i mogućnošću izbora 3 različita vučna sistema, EuroDual lokomotivu smatram pametnim rješenjem za transport na željezničkim mrežama koje nisu objedinjene u pogledu napajanja. Ova činjenica se pokazala kao potencijalni problem u balkanskim zemljama. Upotreba takvih lokomotiva izbjegava promjenu lokomotiva i osoblja.

Na širem području EuroDual se pokazao kao lokomotiva sa odličnim performansama. Lokomotiva sa 3 individualno pokretane pogonske osovine po okretnom postolju, koje su vrlo prilagodljive šinama, nudi nevjerovatan startni vučni napor od 500 kN, što je vrlo impresivno za lokomotive za transport teških teretnih vlakova. Lokomotiva je veoma stabilna, a točkovi nemaju tendenciju klizanja. Dizel motor nudi snagu od 2,8 MW, a električno napajanje lokomotive daje potencijalnu snagu od 6,2 MW. Iskreno se nadam da će ELP što prije obezbijediti više EuroDual lokomotiva na Balkanu!

Veliko hvala Loreni i Rail&Sea!

Želimo vam sigurno i ugodno putovanje u svakom trenutku i nadamo se da ćemo u budućnosti zajedno promijeniti industriju željezničkog teretnog prometa.